Słowa elastyczność i mobilność są często używane zamiennie, jednak różnią się znaczeniem. Słowo elastyczność jest używane do opisania tego, jak dobrze poruszają się nasze stawy i jak dobrze rozciągają się nasze tkanki, dzięki czemu możemy poruszać stawami w pełnym zakresie. Zwykle ludzie mierzą swoją elastyczność, sprawdzając, jak łatwo mogą sięgnąć do palców u nóg, jednak sprawdza to nie tylko naszą elastyczność, ale także naszą mobilność. Mobilność odnosi się do naszej zdolności do kontrolowania ruchów naszych stawów, szczególnie gdy zbliżają się one do granic ich zasięgu.
Zdrowe ciało potrzebuje dobrej równowagi zarówno elastyczności, jak i mobilności. W rzeczywistości prawie niemożliwe jest posiadanie dobrego zdrowia w jednym bez drugiego. Bez dobrej elastyczności nasze stawy nie mogą osiągnąć maksymalnego potencjału, ponieważ same tkanki lub stawy ograniczają odległość, jaką możemy się poruszać. To ogranicza naszą mobilność. Podobnie bez dobrej mobilności nie możemy wykorzystać elastyczności naszych stawów, ponieważ nie mamy kontroli nad poruszaniem się w tych pozycjach.
Regularne ćwiczenia elastyczności i mobilności mogą przynieść zaskakujące i satysfakcjonujące korzyści. Oczywistą korzyścią, o której wie większość ludzi, jest poprawa zakresu ruchu i rozciągania ciała, co ułatwia codzienne czynności. Oprócz tego niektóre inne korzyści, które są mniej znane, obejmują złagodzenie bólu i dyskomfortu, poprawę nastroju i skupienia, zmniejszenie poziomu stresu i poprawę zdrowia naczyń krwionośnych dzięki obniżonemu ciśnieniu krwi i sztywności tętnic. Jedyną wadą tych zmian jest to, że zatrzymują się one dość nagle, gdy wychodzimy z regularnych ćwiczeń, dlatego kluczowa jest dyscyplina i konsekwencja.
Istnieje wiele różnych sposobów na poprawę naszej elastyczności i mobilności. Pierwszym i najczęstszym typem ćwiczeń są ćwiczenia rozciągające. Ćwiczenia rozciągające można podzielić na dwa główne typy; statyczne i dynamiczne. Jak sama nazwa wskazuje, rozciąganie statyczne polega na przyjęciu pozycji, w której tkanki są wydłużane (lub rozciągane) i utrzymywaniu tej pozycji przez określony czas. Sięganie do palców u nóg i utrzymywanie tej pozycji to najłatwiejszy przykład, jaki większość ludzi próbowała wcześniej. Natomiast rozciąganie dynamiczne obejmuje rytmiczne ruchy stawu, które przenoszą otaczające tkanki z ich najkrótszej do najdłuższej pozycji. Przykładem tego są machania nogami, które często można zobaczyć w piłce nożnej i piłkarzach przed grą. Obie metody rozciągania wiążą się z krótkotrwałą poprawą naszej elastyczności i mobilności, jednak w przeciwieństwie do rozciągania dynamicznego, które jest świetnym sposobem na rozgrzewkę, rozciąganie statyczne najlepiej zachować na koniec sesji ćwiczeń, ponieważ mogą one zmniejszyć siłę mięśni przez dłuższy czas. krótki okres po ich wykonaniu.
Wzrosła liczba „narzędzi” i przedmiotów służących poprawie elastyczności i mobilności. Przykładami mogą być wałki piankowe, kije do masażu i kolczaste kulki. Wszystkie te narzędzia mają na celu zwiększenie przepływu krwi i delikatnego podgrzania w obszarze, na który są aplikowane, a także mogą pomóc poprawić przepływ płynu pomiędzy warstwami tkanki łącznej. Wszystkie wiążą się z krótkotrwałą poprawą elastyczności i mobilności po użyciu i istnieją pewne sugestie, że mogą pomóc w regeneracji po sesji ćwiczeń. Wałki piankowe i pałeczki do masażu są zalecane na początku lub w trakcie sesji ćwiczeń, natomiast kulki z kolcami (lub inne twarde piłki) lepiej nadają się na koniec sesji.
W przypadku wszystkich technik elastyczności i mobilności istotne jest, aby wchodzić i wychodzić z odcinka rozciągającego lub wywierać nacisk za pomocą narzędzia delikatnie i powoli. Jeśli poruszamy się zbyt szybko lub naciskamy zbyt mocno, organizm zwykle reaguje napinaniem mięśni i uniemożliwia nam uzyskanie maksymalnych korzyści. W przypadku ćwiczeń ruchowych i gibkościowych motto „bez bólu nie ma zysku” zdecydowanie nie ma zastosowania. Ważne jest, aby pracować wyłącznie w pozycji, w której odczuwasz łagodny dyskomfort, a nie w przypadku ostrego, silnego rozciągania lub bolesnych odczuć. Często opisujemy ból jako „dobry” lub „zły” ból, przy czym dobry ból opisuje rodzaj dyskomfortu, który mieści się w naszej tolerancji i który wydaje się być pomocny.
Podobnie jak w przypadku wszystkich ćwiczeń, dobrze jest porozmawiać z pracownikiem służby zdrowia, aby określić, na jakie konkretne obszary ciała należy ukierunkować ćwiczenia elastyczności i mobilności oraz pokazać prawidłową technikę, która pozwoli uzyskać optymalne korzyści.