Stwardnienie rozsiane (SM) to przewlekła i często powodująca niepełnosprawność choroba neurologiczna ośrodkowego układu nerwowego, która dotyka 23 000 osób w Australii. Obecnie nie jest znane lekarstwo na tę chorobę, istnieje jednak wiele możliwości leczenia, które mogą ułatwić życie ze stwardnieniem rozsianym.
Coraz więcej badań sugeruje, że aktywność fizyczna jest ważnym elementem leczenia choroby.
Niestety, osoby cierpiące na tę chorobę rzadziej realizują ustrukturyzowany program ćwiczeń. Przeczytaj siedem wskazówek, jak zapewnić bezpieczny i skuteczny program ćwiczeń dostosowany do stwardnienia rozsianego.
Uspokój się
Bardzo częstym objawem stwardnienia rozsianego jest wrażliwość na ciepło, której wzrost często wiąże się z zaostrzeniem objawów. Aby tego uniknąć, osoby chore na stwardnienie rozsiane powinny starać się unikać ćwiczeń w najgorętszych porach dnia (10:00–14:00), szczególnie w miesiącach letnich. Innym sposobem na pokonanie upału są ćwiczenia w pomieszczeniu z klimatyzacją. Aby jeszcze bardziej uniknąć przegrzania, pomocne może być noszenie oddychającej, wygodnej odzieży, utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia i częste odpoczywanie. Innym świetnym pomysłem byłoby zabranie ze sobą butelki ze spryskiwaczem, aby móc się nim spryskać przez cały program ćwiczeń.
Zachowaj równowagę
Ze względu na możliwe objawy stwardnienia rozsianego, takie jak zaburzenia widzenia, osłabienie mięśni i brak koordynacji, osoby cierpiące na tę chorobę mogą mieć zmniejszoną równowagę i są podatne na upadki. Ćwiczenia równowagi mogą pomóc zmniejszyć to ryzyko. Ważne jest, aby podczas ćwiczenia utrzymywania równowagi zawsze robić to w bezpiecznym otoczeniu, np. przy ścianie lub z czymś, czego można się trzymać, np. poręczą. Zdecydowanie nie próbuj wykonywać żadnych ćwiczeń, jeśli nie czujesz się przy tym bezpiecznie. Jeśli to możliwe, spróbuj wykonywać ćwiczenia równoważne pod nadzorem lub z przyjacielem, aby zwiększyć bezpieczeństwo.
Codziennie rób cardio
Ukończenie ćwiczeń aerobowych, takich jak jazda na rowerze, spacery lub pływanie, przynosi korzyści, w tym zmniejszenie otyłości, poprawę jakości snu, poprawę jakości życia, zmniejszenie depresji, pomoc w regularnym wykonywaniu ćwiczeń na misce i poprawę zdrowia układu krążenia. Wykonując tego typu ćwiczenia, ważne jest, aby robić to, co jest dla ciebie odpowiednie. Jeśli dopiero zaczynasz lub masz niską tolerancję na zmęczenie, początkowo łatwiejsze może być wykonywanie trzech sesji po 10 minut lub dwóch sesji po 15 sesji zamiast zalecanych 30 minut dziennie. Jeśli martwisz się o swoją równowagę, zachowaj ostrożność, korzystając z roweru stacjonarnego lub pływając, zamiast chodzić na bieżni lub jeździć na rowerze na świeżym powietrzu.
Badź silny
Regularne ćwiczenia siłowe pomogą usprawnić osłabione mięśnie, poprawią równowagę i kondycję oraz znacznie ułatwią wykonywanie codziennych zadań. Mniej konkretnie w przypadku stwardnienia rozsianego, może również pomóc w leczeniu szeregu innych schorzeń, w tym choroby zwyrodnieniowej stawów, osteoporozy i bólu pleców. Jeśli czujesz się słabo lub masz problemy z koordynacją, podczas wykonywania ćwiczeń spróbuj usiąść lub użyj ciężarków maszynowych zamiast wolnych ciężarów, aby trening był bezpieczniejszy i efektywniejszy.
Wygimnastykować się
Codzienne ćwiczenia rozciągające i ruchowe mogą pomóc zmniejszyć nasilenie objawów spastyczności i poprawić elastyczność, zmniejszając ryzyko kontuzji, pogorszenia postawy i mobilności.
Tempo sobie
Zmęczenie jest najczęstszym objawem doświadczanym przez osoby chore na stwardnienie rozsiane, a wiele osób twierdzi, że jest to jeden z najgorszych objawów. W niektóre dni możesz czuć się lepiej niż w inne z różnych powodów. Jeśli jesteś zbyt zmęczony, aby wykonywać ćwiczenia, możesz zmniejszyć ich intensywność lub zrobić sobie przerwę. Wykonywanie ćwiczeń rozciągających i ruchowych doskonale sprawdza się w dni, w których odczuwasz wysoki poziom zmęczenia.
Skonsultuj się ze specjalistą
Każdy jest inny, nie ma jednego leku odpowiedniego dla wszystkich osób cierpiących na stwardnienie rozsiane. Objawy są bardzo zróżnicowane, u niektórych osób może wystąpić coś, czego u innych nigdy nie wystąpią, w niektóre dni objawy będą gorsze, a w inne niektóre objawy mogą całkowicie zniknąć. Zdecydowanie zaleca się, aby przepisano Ci program ćwiczeń od specjalisty, np. fizjologa ćwiczeń, który może przygotować dla Ciebie spersonalizowany program oparty na Twoim konkretnym stanie zdrowia, aby zapewnić bezpieczeństwo ćwiczeń i optymalną poprawę.